5 sposobów na powstrzymanie dziecka przed ucieczkąUcieczka z domu jest często reakcją na coś w życiu dziecka, co wydaje mu się przytłaczające i jak widzi, jest jedyną opcją. Dzieci nie uciekają, bo chcą zdenerwować rodziców lub utrudnić im życie, uciekają, bo czują, że nie mają innego wyjścia. Ponieważ ucieczka jest tak często reakcją na inne okoliczności w życiu dziecka, ważne jest, abyś podjął kroki w celu zapobieżenia ucieczce dziecka, zanim będzie miało ku temu okazję. Oto pięć sposobów, dzięki którym możesz powstrzymać dziecko przed ucieczką:

Porozmawiaj z dzieckiem o ucieczce i dlaczego to nie jest dobry pomysł

Gdy tylko zorientujesz się, że dziecko myśli o ucieczce, usiądź i porozmawiaj o tym. Daj dziecku do zrozumienia, że rozumiesz, dlaczego rozważa taką opcję, ale ucieczka jest skrajnym i nie najlepszym rozwiązaniem jego problemów. Możesz użyć analogii, takiej jak ta: "Załóżmy, że masz zły dzień i czujesz się przytłoczony w szkole. Myślisz o tym, żeby wyjść z klasy i pójść do domu. Mimo że masz taką możliwość, nie jest to dobry pomysł, ponieważ wychodzenie z klasy jest bardzo uciążliwe, a samo chodzenie do domu nie jest bezpieczne. Lepiej będzie, jeśli zostaniesz w klasie i zapytasz nauczyciela, czy możesz pójść do gabinetu szkolnego doradcy."

Przypomnij dziecku o dostępnych dla niego środkach

Jeśli Twoje dziecko wyraziło myśli o ucieczce, ważne jest, abyś przypomniał mu o dostępnych dla niego środkach. Może to być cokolwiek, od tego, u których przyjaciół może się zatrzymać, po lokalne schronisko dla nastolatków. Możesz również upewnić się, że dziecko ma łatwy dostęp do gotówki na wypadek, gdyby potrzebowało jej na bilet autobusowy lub kolejowy. Jeśli masz konkretne obawy o bezpieczeństwo swojego dziecka, możesz również poinformować je o programie Child First, który jest siecią schronisk przyjmujących zagrożoną młodzież.

Pomóż stworzyć plan radzenia sobie w trudnych sytuacjach

Jeśli Twoje dziecko wyraziło myśli o ucieczce, możesz pomóc mu stworzyć plan radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Na przykład możesz pomóc dziecku wymyślić plan na wypadek kłótni z przyjacielem lub nieporozumienia z nauczycielem. Możesz również pomóc dziecku opracować plan na wypadek, gdy czuje się przytłoczone lub potrzebuje pomocy w regulowaniu negatywnych emocji. Dzięki temu dziecko nie będzie się czuło tak, jakby nie miało innego wyjścia, jak tylko uciec.

Upewnij się, że zaspokajasz podstawowe potrzeby dziecka

Jako rodzic możesz chcieć sprawdzić, czy podstawowe potrzeby dziecka, takie jak bezpieczne miejsce do spania i jedzenia, są zaspokajane. Jeśli są jakieś problemy, będziesz chciał się nimi zająć jak najszybciej. Jeśli niedawno straciłeś pracę lub napotkałeś inne trudności finansowe, nie czekaj z prośbą o pomoc. Skontaktuj się ze szkołą dziecka i poinformuj ją o swojej sytuacji, aby mogła pomóc w uzyskaniu pomocy dla dziecka. Możesz również skontaktować się z lokalnymi organizacjami, takimi jak Community Action Partnership (CAP) i CAP of South Texas.