Jeste opiekunem kota i zastanawiasz się czy wzięcie mu do towarzystwa drugiego osobnika to dobry pomysł? A może nowy kot już pojawił się w Waszym domu ale nie został ciepło przyjęty przez Twojego mruczka? Dobrze trafiłe! Z tego artykułu dowiesz się, czy koty potrzebują towarzyszy własnego gatunku i jak wprowadził do domu nowego kota, aby uniknął kociej agresji i długotrwałego konfliktu.
Czy koty potrzebują towarzystwa?
Koty to tak zwane zwierzęta społecznie elastyczne. Oznacza to, że w zależnoci od warunków rodowiska, ale też dowiadczeñ i temperamentu konkretnego osobnika, mogą one żył zarówno w pojedynkę jak i w grupach. I choł naturalnie kocie grupy są w większoł złożone z osobników spokrewnionych, w naszych domach także możliwe jest stworzenie zgranej kociej grupy, nawet gdy jej członków nie łączą więzy krwi. Aby jednak się to udało zwykle potrzebny jest niemały wysiłek i, co tu dużo mówił, pewna dawka szczęcia. Koty bowiem tak jak i my czasem mają z drugim osobnikiem “chemię”, a czasem nie i trzeba brał to pod uwagę.
To czy realnie kot zyska na pojawieniu się towarzysza zależeł będzie od kilku warunów. Po pierwsze czy zasoby dostępne w domu dla kotów będą w ich oczach wystarczające. Czyli, mówiąc “po ludzku”, czy będą miały doł miejsca, aby mijał się bezkolizyjnie, doł wysokich obserwatoriów (półek, szafek, miejsc na meblach), kryjówek, miejsc odpoczynku, misek, kuwet i miejsc zabawy. Po drugie czy starczy nam energii i chęci, aby każdego z kotów otoczył odpowiednią opieką i dał mu taką iloł czułoci jakiej potrzebuje. Po trzecie, czy oba koty będą miały umiejętnoci społeczne wystarczające do tego, by się efektywnie komunikował. I wreszcie po czwarte, czy koty będą pasował do siebie charakterami i poziomem aktywnoci i czy zwyczajnie się polubią.
Dla większoci kotów bycie jedynakiem nie jest niczym strasznym, wręcz przeciwnie. Przy odpowiedniej uwadze ze strony opiekuna i zaspokajaniu gatunkowych potrzeb kota wiele z nich czuje się doskonale w roli jedynego pana i władcy w swoim domu. Nieliczne koty, zwłaszcza te które długo jako kocięta pozostawały z grupą i wietnie się w niej czuły, będą odczuwał realny brak kociego towarzystwa. Jeli więc twoja decyzja o kolejnym kocie jest podyktowana wyłącznie dobrem kociego rezydenta zastanów się nad nią raz jeszcze i dokładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw.
Jakim kotom najłatwiej się dogadał a jakim najtrudniej?
To jakiego kota wybierzesz na “dokocenie” ma ogromny wpływ na powodzenie całej operacji. W wiecie kocich relacji rządzi zasada przyciągania się podobieñstw, a nie różnic. Dlatego jeli Twój kot to aktywny młodziak, włanie takiego towarzysza powiniene mu poszukał. Podobnie jeli masz w domu statecznego seniora, celuj w innego kota o spokojnym temperamencie, a nie w kociaka, który rzekomo miałby go rozruszał. Naprawdę nie ma nic fajnego w zaserwowaniu kociemu staruszkowi malca, który biega dookoła, skacze na niego i ciągle chce się bawił. Co więcej jest to trudne także dla malucha, który będzie frustrował się brakiem towarzystwa do wspólnych harców.
Nie tylko wiek i temperament będą ważne dla powodzenie “dokocenia”. Równie istotne będą dotychczasowe dowiadczenia kotów w obszarze zachowañ społecznych. Kocięta, które były z mamą i rodzeñstwem lub innymi przyjaznymi kotami doł długo (przynajmniej do 12 tygodnia, a najlepiej do 16) mają znacznie lepsze kompetencje komunikacyjne i są stabilniejsze emocjonalnie. Nie brakuje im też skojarzeñ z kocim towarzystwem. Koty, które były zabrane od mamy za wczenie i wychowywały się w pojedynkę mogą mieł większy problem, aby odnaleł się w relacji z innym kotem. Zwłaszcza gdy są to koty dorosłe, które od dawna mieszkają same.
Oczywicie łącząc koty dorosłe należy bezwzględnie pamiętał o uprzednim ich wykastrowaniu. Ma to znaczenie nie tylko w łączeniu kotów płci przeciwnej. Także dwa kocury i dwie kotki dogadają się lepiej, gdy do głosu nie będą dochodził hormony i zachowania z nich wynikające.
Czym jest “socjalizacja z izolacją” i dlaczego jest tak ważna w łączeniu kotów?
Nawet najlepiej dobrani koci kandydaci na współlokatorów nie zbudują bezpiecznej więzi bez przedstawienia ich sobie w odpowiedni sposób. A odpowiedni w kocim wiecie to taki, który przebiega pomału i pozwala kotom oswajał się ze swoją obecnocią w poczuciu bezpieczeñstwa i kontroli nad sytuacją.
W tym celu, wprowadzając nowego kota do domu stosuje się tzw. socjalizację z izolacją. Oznacza to w praktyce, że nowy kot zostaje umieszczony w osobnym pomieszczeniu i dopiero po kilku dniach pomału koty są dopuszczane do coraz bardziej otwartego kontaktu.
Na socjalizację z izolacją składają się następujące elementy:
-
całkowita izolacja kotów, bez kontakt wzrokowego (koty słyszą się i czują przez zamknięte drzwi)
-
izolacja częciowa przez siatkę lub przezroczystą przegrodę np z pleksi (koty widzą się, słyszą i czują, ale nie mogą zrobił sobie krzywdy i się przeganiał
-
wymiana terytoriów pomiędzy kotami, czyli zamiana miejsc np. co 12 lub 24 h, tak by zapachy kotów się wymieszały i koty mogły nawzajem zasiedlił swoje terytoria
-
łączenie kotów na krótki czas (kilka, kilkanacie minut do kilku godzin) i ponowna izolacja za przegrodą
-
łączenie kotów na czas, gdy kto jest w domu i izolacja na czas nieobecnoci domowników
-
całkowite połączenie kotów, usunięcie przegrody.
Całoł procesu może trwał od kilku dni do kilku miesięcy i będzie inna dla każdej kociej pary. Co ważne dla powodzenia “dokocenia” to to, by nie przyspieszał biegu wydarzeñ i przechodził do kolejnych etapów dopiero, gdy oba koty poczują się przy sobie bezpiecznie. Nie ma też nic złego w powrocie do poprzedniego etapu, gdy zauważamy, że koty nie są gotowe na kolejny krok i nie czują się w nim bezpiecznie.
Jakie feromony i suplement mogą pomóc Ci podczas łączenia kotów?
£ączenie kotów to dla nich niemały stres. Niektóre osobniki znoszą go lepiej, inne zupełnie się w nim zatracają uruchamiając przy tym albo silną reakcję unikania albo aktywną agresję. Feromony i preparaty wyciszające mogą znacznie ułatwił kotom budowanie relacji i zmniejszył poziom towarzyszącego stresu. Mogą też przyspieszył przechodzenie kotów z jednego etapu w kolejny.
Produkty szczególnie polecane w łączeniu kotów to:
-
Kocie feromony, szczególnie te będące mieszanką feromonów policzkowych i listwy mlecznej jak Feliway Optimum.
-
rodki obniżające lęk jak Zylkene
-
rodki stabilizujące nastrój i zmniejszające stres jak For Calm lub Stress Out.
O ile feromony mają postał dyfuzora i będą oddziaływał na oba koty, to w przypadku preparatów niejednokrotnie inny będzie wskazany dla jednego kota a inny dla drugiego. Warto więc skonsultował wybór produktu z dowiadczonym specjalistą.
Co zrobił gdy łączenie kotów się nie udaje?
Czasem, pomimo szczerych chęci i wytężonych starañ kotów nie udaje się połączył i po wielu tygodniach nadal są one w fazie otwartego lub “podjazdowego” konfliktu. W takiej sytuacji nie należy w nieskoñczonoł przeciągał sprawy i zwrócił się po pomoc do behawiorysty lub zdecydował na szukanie domu dla nowego kota. Taka decyzja nie będzie porażką, a wzięciem odpowiedzialnoci za koci dobrostan, który w sytuacji przeciągającego się konfliktu zawsze jest znacznie obniżony.
Po więcej porad na temat kociego zachowania oraz szeroki wybór i fachowe doradztwo w zakresie produktów uspokajających dla kotów zapraszamy na www.petsmile.pl. Sklep Zoologiczny dla Wymagających PetSmile to jedyny na polskim rynku sklep prowadzony przez dowiadczonych behawiorystów, w tym osoby specjalizujące się w pracy z kotami.
- Zewnętrzny materiał partnerski