Kim jest traumatolog?Traumatologia jest dość rzadko znaną dziedziną medyczną. Wbrew swojej nazwie, nie skupia się wokół leczenia traum. Traumatologia jest dziedziną skoncentrowaną wokół urazów w obrębie aparatu ruchu. Występuje bardzo silna korelacja pomiędzy traumatologią i ortopedią. Przedstawiamy, czym dokładnie zajmuje się traumatolog, a także w jakich sytuacjach należy udać się do traumatologa. 

Kim jest traumatolog?

Traumatolog, to lekarz ortopeda, który zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i koordynowaniem rehabilitacji pacjentów, którzy na skutek urazów muszą być objęci opieką ortopedyczną. Traumatologia zajmuje się zarówno schorzeniami wrodzonymi jak i nabytymi. Traumatolog dąży do przywrócenia jak największego stopnia sprawności swojego pacjenta poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia. Nierzadko kieruje również swoich pacjentów do specjalistów z zakresów fizjoterapii. 

Czym zajmuje się traumatolog?

Do traumatologa kierowane są osoby, które zmagają się z chorobami kości, stawów, więzadeł. Ponadto, w codziennej praktyce zajmuje się również leczeniem mięśni i ścięgien, także objętych urazami. Najczęściej do traumatologa zgłaszają się pacjenci ze złamanymi kończynami i zmagające się z problemami w obrębie kręgosłupa. Nierzadko traumatolog zajmuje się sportowcami, osobami uprawiające hobbystyczną aktywność fizyczną czy seniorami. W swojej pracy wykorzystuje przede wszystkim badania obrazowe, które doskonale odzwierciedlają zakres urazu. Konsultacje z traumatologiem odbywają się również w oparciu o diagnostykę laboratoryjną i badanie fizykalne. Równie ważny jest wywiad przeprowadzony z pacjentem. 

Kiedy należy udać się do traumatologa?

Wizyta u traumatologa w ramach NFZ odbywa się w oparciu o skierowanie. Lekarz prowadzący może wystawić je osobom zmagającymi się z różnymi przypadłościami, np.: doskwierające bóle kręgosłupa, mięśni lub stawów. Konsultacje z traumatologiem powinny odbyć osoby cierpiące z powodu chorób o charakterze zwyrodnieniowym. np. dyskopatia, zwyrodnienia powstające wraz z wiekiem. Traumatolog zajmuje się także badaniem wad postawy i rekomenduje podjęcie leczenia indywidualnie dopasowanego do pacjenta. Wizytę u traumatologa powinny odbyć osoby, które zmagają się z osłabieniem kości, dną moczanową, łokciem tenisisty, haluksami, itp. 

Na wizytę u traumatologa w trybie pilnym powinny zgłosić się osoby posiadające złamanie kończyny. Zalecane jest to także w przypadku pacjentów, którzy podejrzewają, że doszło do nich do złamania. 

Jeżeli dostrzegasz potrzebę skonsultowania swojego stanu zdrowia z traumatologiem, to koniecznie zapoznaj się z ofertą kliniki REX MEDICA – Traumatolog Warszawa. W tym miejscu możesz liczyć na fachową pomoc specjalistów z ogromną wiedzą i bardzo bogatym doświadczeniem. Dysponowanie ogromną ilością terminów, kiedy dostępni są lekarze specjaliści sprawia, że termin oczekiwania na wizytę jest możliwie jak najkrótszy. Pacjenci wymagający konsultacji w trybie pilnym mogą liczyć na elastyczność w ustalaniu daty konsultacji. Dodatkowym atutem REX MEDICA jest posiadanie własnego sprzętu umożliwiającego wykonanie badań obrazowych, co przyśpiesza proces diagnozowania i dobrania odpowiedniego leczenia.