Herbata Rooibos: Skąd pochodzi i dlaczego jest tak popularna?Herbata Rooibos (zwana też Rooibos, Redbush lub African Red Tea) pochodzi z RPA, gdzie od bardzo dawna jest spożywana. Jest to ziołowa herbata, wytwarzana ze specjalnych liści Aspalathus linearis, która ma czerwony kolor, delikatny smak i właściwości wspomagające zdrowie. Od kilku lat jej popularność wśród konsumentów na całym świecie szybko rośnie. Oprócz swojego smaku i zdrowotnych właściwości, herbata Rooibos ma wiele innych zalet, które z pewnością wpływają na jej popularność. Poznajmy je bliżej.

Skąd pochodzi herbata Rooibos?

Herbata Rooibos pochodzi z południowej Afryki, konkretnie z południowej części RPA. Jest to ziołowa herbata wytwarzana z liści Aspalathus linearis, która jest tam uprawiana od bardzo dawna. Przez wieki ludzie wykorzystywali ją do poprawy zdrowia i leczenia wielu dolegliwości. Herbata Rooibos zyskała na popularności w Europie i na świecie dopiero w XX wieku. W 1931 roku, dwaj farmerzy z południowej Afryki, Benjamin Ginsberg i Benjamin Ginsberg, odkryli, że herbata Rooibos jest zdrowsza i łatwiejsza w przygotowaniu niż zwykła herbata. Od tego czasu jej popularność wśród konsumentów na całym świecie wzrosła intensywnie.

Dlaczego herbata Rooibos jest tak popularna?

Herbata Rooibos jest popularna ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Herbata zawiera wiele witamin, minerałów i antyoksydantów, które są korzystne dla zdrowia. Badania wykazują, że herbata Rooibos może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, obniżeniu ciśnienia krwi, poprawieniu układu odpornościowego i wspomaganiu zdrowego trawienia. Inną ważną zaletą herbaty Rooibos jest to, że nie zawiera kofeiny. Jest to doskonała alternatywa dla osób, które nie tolerują kofeiny, lub dla tych, którzy chcą zmniejszyć ilość kofeiny w swojej diecie. Oprócz swoich zdrowotnych właściwości, herbata Rooibos ma również bardzo delikatny smak. Jest lekko słodka, ma subtelny aromat i wyraźny czerwony kolor. Jest to doskonały napój, który może być spożywany samodzielnie, lub z dodatkiem miodu, cukru lub cytryny. Herbata Rooibos jest również bardzo łatwa w przygotowaniu. Można ją zaparzyć w szklance lub w specjalnym zaparzaczu do herbaty.