Zbliża się poród? Tak możesz się do niego przygotować!Minęły tygodnie, a nawet i miesiące odkąd usłyszałaś dobre wieści i powoli zbliżasz się do tej cudownej chwili macierzyństwa? Być może należysz do grona kobiet, które niezwykle stresują się tym faktem? Pamiętaj o tym, że nie jesteś w tym sama, strach przed porodem jest powszechną rzeczą, z którą boryka się wiele kobiet. Można powiedzieć, że znaczna część pań musi się z nim mierzyć. Istnieją jednak sposoby, które pomogą Ci przygotować się na ten moment, na który tak bardzo czekasz, na pewno dzięki temu Twój stres ulegnie zmniejszeniu. Dodatkowo możesz mieć pewność, że posiadanie dziecka zrekompensuje ten czas, podczas którego towarzyszyły Ci wszystkie bóle i nerwy. Jak zatem przygotować się na przyjście na świat maleństwa?

Szkoła rodzenia może zmienić wszystko

Szkoły rodzenia można znaleźć w każdym dużym mieście – a także w wielu mniejszych. Prowadzone tam zajęcia nie tylko będą odpowiedzią na większość Twoich pytań, ale także zaoferują wsparcie kobiet w podobnej sytuacji. Są wśród nich panie, które rodzą pierwszy raz, ale część z nich to doświadczenie ma już za sobą. Nie zapomnij zabrać ze sobą swojego partnera, poczujesz się bardziej komfortowo, a on będzie mógł lepiej zrozumieć Cię podczas Twojej przygody z ciążą. Na zajęciach nauczysz się radzić sobie ze skurczami, przećwiczysz własną, indywidualną strategię porodu, uzyskasz nieocenione wsparcie psychologiczne ze strony partnera i innych uczestników zajęć, a także dowiesz się trochę o opiece nad noworodkiem.

Poradniki mogą być pomocne

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele książek i poradników dla rodziców, az dnia na dzień pojawia się coraz więcej. Dotyczą one nie tylko tego, jak dobrze wychować dziecko, ale także tego, jak przygotować się do porodu. To nie są teksty napisane przez ludzi, którzy nigdy nie mieli z tym do czynienia. To może być porada od kobiet, które były w takiej samej sytuacji jak ty, a teraz są doświadczonymi matkami i często jednocześnie lekarzami. Nie bójcie się zasięgnąć porady doświadczonych kobiet, które nie boją się mówić o swoich czasem fantastycznych, czasem mniej, doświadczeniach z narodzinami dziecka, to może uspokoić nerwy i pokazać, że poród nie jest taki straszny, jak się wydaje.

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapia uroginekologiczna stała się w ostatnich latach bardzo popularnym zabiegiem, z którego korzysta coraz więcej kobiet – i słusznie. Pomoże Ci to odpowiednio przygotować się do wyczekiwanego momentu porodu. Jej zadaniem jest przede wszystkim przygotowanie do niej Twojego organizmu oraz walka z niektórymi uporczywymi dolegliwościami, które są jedyną wadą tego wspaniałego okresu, jakim jest ciąża. Ma to dodatkową zaletę w postaci ułatwienia przebiegu samego porodu oraz możliwości zapobieżenia tzw. rozerwaniu krocza. Fizjoterapię można rozpocząć dopiero w drugim trymestrze ciąży, kiedy kończy się okres adaptacyjny.