Szczepienie przeciwko grypie czyli o zdrowiu słów kilkaSzczepienie przeciwko grypie jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę. Zaszczepienie się przeciwko grypie jest ważne dla wszystkich osób w wieku 6 miesięcy i starszych, w tym kobiet w ciąży. Ponieważ nie ma sposobu, aby przewidzieć dokładnie, jakie wirusy grypy będą krążyć w każdym sezonie, ważne jest, aby zaszczepić się przeciwko grypie każdego roku. Szczepionka przeciwko grypie jest dostępna w postaci zastrzyku w gabinecie lekarskim lub przychodni, sprayu do nosa, mgiełki lub zastrzyku pod skórę. Niektóre plany ubezpieczeniowe pokrywają koszt szczepionki przeciwko grypie, podczas gdy inne mogą tego nie robić. Można sprawdzić w swojej kasie chorych, czy szczepionka przeciwko grypie jest objęta jej planem.

Regularne mycie rąk

Regularne mycie rąk jest jednym z najlepszych sposobów zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób takich jak grypa. Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania myjąc dokładnie ręce wodą z mydłem przez co najmniej 20 sekund. Należy myć ręce regularnie, zwłaszcza po kaszlu lub kichaniu, po skorzystaniu z toalety i przed przygotowaniem jedzenia. Możesz również użyć środka do dezynfekcji rąk o zawartości co najmniej 60% alkoholu, aby oczyścić ręce, gdy mydło i woda nie są dostępne. Jeśli masz małe dzieci, ważne jest, aby nauczyć je znaczenia mycia rąk, jak również.

  • Łatwo jest stworzyć grę w mycie rąk, która pomoże zainteresować dzieci tym zdrowym nawykiem.
  • Możesz użyć obrazków lub naklejek ze słowami lub obrazkami związanymi z myciem rąk, aby stworzyć zabawną i interaktywną grę.

Unikanie kontaktu z chorymi ludźmi

Ważne jest, aby trzymać się z dala od ludzi, którzy są chorzy, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Możesz zmniejszyć swoje ryzyko zachorowania unikając kontaktu z osobami, które są chore lub niedawno były chore. Jeśli masz kontakt z kimś chorym, podejmij kroki w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania poprzez dokładne umycie rąk wodą z mydłem. Należy również unikać dotykania wspólnych powierzchni zanieczyszczonych przez osoby chore, takich jak gałki drzwiowe, klawiatury i krzesła oraz trzymać chore dzieci z dala od innych dzieci. Jeśli masz dziecko, ważne jest, aby chronić je przed zarazkami, zwłaszcza że jest ono zbyt małe, aby umyć ręce. Możesz użyć plastikowej osłony na ich wózek lub fotelik samochodowy i zabawki, aby utrzymać zarazki z dala. Możesz również używać osłony na twarz dla dziecka, gdy jesteś w miejscu publicznym, aby uchronić je przed dotykaniem innych ludzi i skażonych powierzchni.